Scurt Istoric

Istorie Octombrie 22, 2014

Satul Bodeşti este atestat documentar încă din secolul al XV-lea. unde a fost Oană Sinescul, de pe Rebricea, întărit în 1436 mai  5  lui  Duma Negru, avea hotare din veac. Oană Sinescul a fost un jude sau un cneaz de la începutul secolului  al XV-lea. Satul va fi moştenit de urmaşii lui Duma Negru.

Satul lui Oană Sinescul (1436),  Bodestii din 1568-1569, a existat probabil fără discontinuităţi în vatra actuală, din secolul al XV-lea şi până astăzi. A fost un sat mic, fapt dovedit de  mărimea moşiei şi de cartografiile din secolul al XIX-lea.

Biserica „Sf. Cuv. Parascheva” este sfinţită în 1837, fiind ctitorită de familia boierilor Grigore şi Ecaterina Tufescu. De atunci biserica a mai fost renovată de două ori în secolul trecut, în prezent având nevoie de ample lucrări de consolidare.