(Video) Hramul Sfintei Teodora de la Sihla, sărbătorit la Mănăstirea Sihăstria

7 August 2022
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Duminică, 7 august 2022, mulțime de credincioși veniți la Mănăstirea Sihăstria au sărbătorit-o pe Sfânta Teodora de la Sihla, biserica mare a Mănăstirii purtând hramul Sfintei Cuvioase.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în aer liber la biserica mare de către IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfințitul Veniamin, Episcopul Basarbiei de Sud și Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, înconjurați de un numeros sobor de preoți și diaconi.

După citirea Evangheliei, IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură.

Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla s-a nevoit într-o peșteră din pădurea de deasupra mănăstirii Sihăstria, fiind pildă de răbdare și virtute pentru monahi și mireni.

Sărbătoarea Sfintei Teodora încheie triada sărbătorilor nemțene din aceste zile, la care au participat mii de credincioși de pretutindeni.